Oluklu polikarbonatlar en avantajlı çeşitli polikarbonat levhalardan biridir. Bu tabakalar nervürlü benzeri bir yapıya sahip iki katmanlı tabakalardır. Görünüşte dalga benzeri ve doğranmış cam elyaf ile takviye edilebilirler. Çift katmanlı olmasına rağmen, tek katmanlı bir tabaka görevi görürler ve garajlar, hobi seraları, çatı pencereleri, pergolalar, tren istasyonu çatıları, stadyum çatıları ve diğerleri gibi çeşitli yapılar için popüler bir çatı malzemesi olarak kullanılırlar.

Şimdi oluklu polikarbonat levhaların nasıl yapıldığına bakalım. Bu tabakaları yapmak için kullanılan malzemeler, yaygın olarak kullanılan termoplastikler olan polipropilen ve polietilendir. Polipropilen nötr bir pH değerine sahiptir ve normal sıcaklıklarda çeşitli kimyasallara dayanıklıdır. Ancak, UV direnci, yangına dayanıklılık ve antistatik nitelikler gibi tabakaya başka türde direnç özellikleri sağlayabilen katkı maddeleri ile de işlenebilirler. Temel olarak, erimiş plastik, profili sağlayan bir kalıptan geçirilir. Bu kalıplar 1 ila 3 metre genişliğinde olabilir ve 25 mm’ye kadar bir kalınlık tabakası sağlayabilir. Gereken tam profile bağlı olarak mono-ekstrüzyon veya ko-ekstrüzyon teknikleri kullanılır.

Oluklu polikarbonat levhalar, diğer benzer malzemelere karşı çeşitli faydalara sahiptir. Bu levhalar, ağırlığın yarısı kadar, camdan 200 kat daha güçlüdür! Yarı saydam olmasına ve cam kadar saydam olmasa da, çürümeye gerek kalmadan rengini ve gücünü korurken yeterli güneş ışığına izin verir.

Oluklu Polikarbon Levha – Teknik Özellikler

Uygulamalar;

  • Oluklu polikarbonatlar, sertlik, yalıtım, darbe direnci ve hafiflik özelliklerinin gerekli olduğu çatı güneşliklerinde çok popüler olarak kullanılmaktadır.
  • UV direnci ile birlikte yalıtım özelliği, bitkilerin yeterli güneş ışığı, mükemmel ortam ve güneşin zararlı UV ışınlarından korunabileceği seralar inşa etmek için en ideal seçimdir; böylece mükemmel bir şekilde büyümelerine yardımcı olur!
  • Tıpkı bitkiler için seralar gibi, oluklu polikarbonatlar da yapıyı az bakım gerektiren, yapması kolay, emici olmayan ve temizlenmesi kolay olduğu için evcil hayvan muhafazaları için iyi bir seçim olabilir.
  • Oluklu polikarbonatlar, deprem, sel ve diğer doğal afetlerde geçici barınaklar için de kullanılabilir. Çünkü hafif yapıları taşımayı ve montajı kolaylaştırır. Bu levhaların ahşap çerçevelere taşınması ve sabitlenmesi de kolaydır.
  • Oluklu polikarbonatlar, çeşitli yöntemler kullanılarak kolayca basılabilir ve sabitlenebilir, bu da onu tabela uygulamaları için mükemmel bir seçenek haline getirir. Ayrıca, çok çeşitli renklerde mevcuttur.
  • Oluklu polikarbonatlar, çevre dostu oldukları ve geri dönüştürülebildikleri için bileşenlerin paketlenmesi için de kullanılabilir. Ayrıca çok yönlü ve esnektirler, aynı zamanda darbelere karşı dayanıklıdırlar. Ayrıca, keskin dişli makaslarla dikilebilir, zımbalanabilir ve kolayca kesilebilirler.

Bunlar, oluklu polikarbonatların kullanıldığı birkaç uygulama örnekleridir. Her gün yeni kullanımlar tanımlanıyor! Bu çok yönlü malzemeyi çeşitli kişisel veya ticari uygulamalarda da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, yirmi üç yıldan fazla bir süredir Türkiye’nin önde gelen polikarbonat levha tedarikçisi olan Polikarbon Pazarı ile temas kurmak ve ülke çapında müşterilere geniş bir yelpazede yüksek kaliteli polikarbonatlar teslim etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.