Yüksek kaliteli hammaddeden üretilir. Thermoform ve soğuk büküme uygun şekillendirilebilme özelliğine sahiptir. Cama yakın ışık geçirgenliği olmakla birlikte, güneşin ultraviyole etkisini önleyici korumaya sahip, cama göre %50 daha hafiftir ve 300 kat daha yüksek darbe mukavemeti bulunmaktadır. Diğer yandan PET-G’ye göre 2 kat, PMMA’ye göre ise 10 kat daha fazla darbe dayanıklılığına sahiptir. 

Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda da dayanıklılığını korur ve dış ortam koşullarından etkilenmez. Son teknoloji kullanılarak cama alternatif olarak üretilen optik endüstriyel levhalar, yüksek ışık geçirgenliğinin yanı sıra cama göre daha hafif ve dayanıklıdır. Sağlamlık açısından ise rakipsizdir. Bu özellikleri nedeniyle inşaat, otomotiv, dekorasyon ve aydınlatma sektöründe sıkça tercih edilir. 

Solid Polikarbon Levhaların şekillendirilmesinde üç geniş kategori vardır.;

  • Soğuk şekillendirme, 
  • Düşük sıcaklık termoform,
  • Yüksek sıcaklık termoform. 

Soğuk şekillendirme, ile istenilen şekilde Polikarbonat levha şekillendirmek için bir çerçeve kullanılır. Polikarbon daha sonra, tüm levha bükülecek şekilde olana kadar bir kaç saat için 302 F ve 340 F arasında ısıtılır cam geçiş sıcaklığının üzerinde yükselir. Polikarbon tabaka daha sonra şeklini ayarlamak için cam geçiş sıcaklığının altına soğutulur. Soğuk şekillendirme basit bir süreçtir, fakat sadece küçük çaplı fazla eğimli olmayan nispeten basit bir şekil (genellikle iki boyutlu) için kullanılabilir. 

Düşük sıcaklık termoform, 350 F ve 370 F. arasında gerçekleştirilir. Bu süreç genellikle basit şekiller için kullanılan yerlerde bir kalıp üzerinden veya bir kalıp içine polikarbonat levha perdelenerek yapılır. Bu düşük sıcaklık termoform ile nispeten basit 3 boyutlu şekiller elde etmek mümkün olsa da, detaylı bir sürü karmaşık şekiller yapmak mümkün değildir. Düşük sıcaklıkta termoformun bir avantajı, solid polikarbonat levhayı ön kurutma yapmak gerekli değildir. 

Yüksek sıcaklık termoform, 370 F ve 420 F. arasında gerçekleştirilir. Karmaşık şekiller, keskin detaylar ve derin izler yapmak yüksek sıcaklık termo-şekillendirme ile mümkündür. Birçok karmaşık şekilleri termoform ile yapabilir ve sonra vakumluyabiliriz. Yüksek sıcaklık termoform dezavantajlarından biri, tüm nemin termoformdan önce kurutularak kaldırılması gerekiyor olmasıdır. Bu kurutma yapılmazsa, daha yüksek sıcaklıklar nem buharlaşma kabarcıklar termoform sırasında sayfasında görünmesine neden olacaktır. Suyun kaynama noktasının üzerinde yapılacak ve bu tabaka 120 C / 250 F malzemenin kurutmak için ısıtılır.

Önerilir kurutma ihtiyaçları, kurutma süresi sac kalınlığı bağlıdır. 0.118 “kuruma yaklaşık 10 saat kalınlığında levha önerilir, 0.236 için” levha, bu yakın 30 saat arttırılabilir. Tabaka hava ile yeniden nem emici tabaka önlemek için bir edilebilir kısa bir süre içinde kullanılması gerektiğini kurutulduktan sonra. 

RenkÖzellikIşık Geçirgenliği
Şeffaf%90 – 92 arası cama benzer ışık geçirgenliği, doğal gün ışığı, mimari ve dikey cam uygulamaları için ideal ihtiyaç duyulan emniyet ve güvenlik uygulamaları için şeffaflık yüksek düzeydedir.Yüksek
Bronz%50 – 53 arasında ışık iletir. Şeffaf ama gölge isteği olanlar için idealdir.Orta
Beyaz%35 ışık geçirgenliği vardır fakat şeffaflık yoktur.Orta